تازه ها

پرفروش ترین بازی های PS4 و Xbox One

بدون دیدگاه

تا کنون حدود پنج سال از نخستین عرضه کنسول های نسل هشتمی پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان سپری شده است،موسسه آماری NPD سال هاست که به جمع آوری و انتشار آمار مربوط به بازی ها می پردازد اخیراً نیز لیست پرفروشترین بازی های این دو کنسول را تا پایان سه ماهه سوم ۲۰۱۸ منتشر کرده است، این لیست بر اساس فروش دلاری بازی ها بوده و فروش دیجیتالی تمام ناشرین به جز بتسدا را در بر گرفته است،از آنجایی که بازی های Red Dead Redemption 2 و Call of Duty Black Ops 4 در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ منتشر شده اند آمار مربوط به فروش آنها در این لیست محاسبه نشده است.

لیست ۱۰ بازی پر فروش PlayStation 4 :

 • ۱ – Grand Theft Auto V
 • ۲ – Call of Duty: WWII
 • ۳ – Call of Duty Black: Ops III
 • ۴ – Call of Duty: Infinite Warfare
 • ۵ – NBA 2K18
 • ۶ – Battlefield 1
 • ۷ – God of War
 • ۸ – Star Wars: Battlefront
 • ۹ – Call of Duty: Advanced warfare
 • ۱۰ – NBA 2K17

لیست ۱۰ بازی پر فروش Xbox One :

 • ۱ – Grand Theft Auto V
 • ۲ – Call of Duty: WWII
 • ۳ – Call of Duty: Black Ops III
 • ۴ – Call of Duty: Infinite Warfare
 • ۵ – Battlefield 1
 • ۶ – Star Wars Battlefront
 • ۷ – Call of Duty: Advanced Warfare
 • ۸ – Halo 5 Guardians
 • ۹ – Destiny 2
 • ۱۰ – Fallout 4
GTA V هر روز دست نیافتنی تر می شود

در این لیست شاهکار GTA V در صدر لیست برترین های فروش هر دو کنسول قرار گرفته است و پس از آن سه عنوان از سری بازی های Call of Duty در رتبه دوم تا چهارم قرار گرفته اند،رتبه پنجم این لیست در کنسول پلی استیشن ۴ متعلق به عنوان ورزشی لایسنس شده NBA 2K18 می باشد و در اکس باس وان نیز بازی تحسین شده Battlefield 1 در این جایگاه قرار دارد در حالیکه همین عنوان در کنسول پلی استیشن ۴ در رتبه ششم قرار دارد،این رتبه در کنسول اکس باکس وان متعلق به نسخه اول Battlefront از مجموعه جنگ ستارگان می باشد.

عنوان God of War شاهکار سونی هفتمین رتبه پر فروشترین بازی های پلی استیشن ۴ را به تصاحب خود در آورده است،حضور در این جایگاه نشان دهنده فروش بالای جدید ترین نسخه خدای جنگ و کسب یک موفقیت بزرگ دیگر برای سانتامونیکا و سونی دارد. عنوان Call of Duty Advanced Warfare نیز برای اکس باکس وان در این جایگاه یعنی رتبه هفتم قرار دارد،پلی استیشن ۴ در حالی Battlefront را در رتبه هشتم می بیند که این عنوان در کنسول مایکروسافت در رتبه ششم قرار داشت.

بازی Halo 5 Guardians اگر چه به اندازه نسخه های گذشته این عنوان موفق نبود اما همچنان از فروش بسیار خوبی در میان دارنگان اکس باکس وان برخوردار است و با کسب جایگاه هشتم نشان می دهد که هنوز مورد توجه دوست داران این عنوان قرار دارد. عنوان نهم لیست پلی استیشن ۴ متعلق به هفتمین بازی پر فروش اکس باکس وان یعنی Call of Duty Advanced Warfare می باشد، این رتبه در کنسول مایکروسافت متعلق به Destiny 2 است.آخرین عنوان از لیست ده بازی پر فروش کنسول پلی استیشن ۴ متعلق به NBA 2K18 می باشد. Fallout 4 نیز به حضور در جایگاه دهم نشان می دهد که از فروش بالایی برخوردار بوده و توانسته خود را در این جایگاه از پرفروش ترین بازی های اکس باکس وان قرار دهد.

تحلیل :

با توجه به این لیست در می یابیم که عنوان بی رقیب GTA V همچنان از بالاترین میزان محبوبیت در میان بازی ها برخوردار است تا جاییکه بر طبق آخرین آمار با فروشی نزدیک به ۱۰۰ میلیون همچنان پس از گذشت پنج سال از نخستین عرضه خود در میان پر فروش ترین بازی ها قرار دارد، همینطور از میان ۱۰ بازی پر فروش این لیست ۷ بازی در بین هر دو کنسول پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان مشترک می باشد که این موضوع نشان از سلیقه نزدیک بازیکنان به یکدیگر می باشد ،با دقت در نیمه بالایی جدول می بینیم که چهار بازی نخست هر دو لیست را عناوین یکسانی پر کرده اند. Call of Duty با چهار بار حضور در لیست هر دو کنسول بیشترین حضور را در بین تمام بازی ها دارد. نکته جالب این لیست حضور دو عنوان از بازی NBA در میان لیست پرفروش ترین های پلی استیشن چهار می باشد نخست NBA 2K18 و سپس NBA 2K17، این موضوع نشان می دهد که این عنوان در دو سال اخیر از پیشرفت زیادی برخوردار بوده است. در میان بازی های انحصاری نیز هر کنسول یک نماینده را در این لیست می بیند، پلی استیشن با عنوان تحسین شده God of War و اکس باکس وان با بازی شوتر Halo 5 Guardians. بازی Star Wars Battlefront بر خلاف دومین نسخه خود توانسته بسیار موفق ظاهر شود تا جاییکه از آن به عنوان یکی از بهترین بازی های کمپانی EA در نسل هشتم یاد می شود.

با توجه به این لیست می بینیم که بیشتر عناوین آن متعلق به اکتیویژن می باشد، این شرکت به چهار عنوان Call of Duty و یک عنوان Destiny نیمی از عناوین پرفروش اکس باکس وان و چهار عنوان از ده عنوان پرفروش پلی استیشن ۴ را در دست دارد. کمپانی بتسدا نیز با آنکه فروش دیجیتالی آن محاسبه نشده اما باز هم توانسته بازی محبوب Fallout 4 را در این لیست داشته باشد. عجیب ترین نکته این لیست نبودن هیچ یک از عناوین ورزشی FIFA در میان لیست پرفروش ترین بازی ها می باشد، این در حالیست که عنوان NBA 2K17 و NBA 2K18 که همچون عنوان فیفا بصورت سالیانه عرضه می شوند از فروش بسیار خوبی در میان کاربران بر خوردار بوده اند.

شاید مهمترین نکته ای که در این لیست دیده می شود وجود هفت بازی مشترک در میان پرفروشترین های دو کنسول می باشد، کاربران هر دو کنسول کم و بیش به بازی های یکسانی توجه داشته اند و شاید مهمترین چیزی که آنها را به خرید یک کنسول سوق داده باشد همان عناوین انحصای است، بازی های مولتی پلتفرم با تفاوتی اندک بر روی هر دو کنسول منتشر می شوند، همچنین تقریباً تمامی عناوین انحصاری اکس باکس بر روی پلتفرم کامپیوترهای خانگی نیز قابل اجرا هستند و در واقع باید آنها را انحصاری مایکروسافت بنامیم،البته داشتن تمامی پلتفرم ها باعث می شود که از هیچ بازی محروم نشویم اما این برای بسیاری مقدور نیست و باید انتخاب کرد، به هر ترتیب اینجاست که وجود God of War  یا Halo باعث می شود تا کاربر انتخاب کند، از یک جهت God of War، The Last of Us، Uncharted، Death Stranding، Ghost of Tsushima، Gran Turismo و دهها عنوان دیگر و از سویی Halo، Gears of War، Forza، Quantom Break، Ryse Son of Rome، Sea of Thievis، Cuphead و دیگر عناوین

نظر شما چیست؟

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دیدار دوباره با Hitman Blood Money و Absolution
انتشار تریلر لانچ Hitman 2
فهرست